MARK BAKERYST

Ma armastan küpsetamist! Huvi toidukunsti ja eriti küpsetamise vastu sai alguse lapsepõlvest, minu ema valmistas väga hästi süüa ja kodu Saaremaal oli alati häid maitseid täis. Ema küpsetatud lihapirukatele võrdväärseid ei leidu siiani; pühapäeviti valmisid suussulavad võiroosid, suvisel kohvilaual oli emal alati tort oma aia maasikatest või vaarikatest… Meie kodus kasvatati loomi ja kodulinde,  põllult ja peenralt korjasime lauale värsked aedviljad, metsast varusime seeni ja marju. Täiskasvanuna sai toidutegemisest minu vaba aja harrastus – uute retseptide katsetamine, maitsete kaasa toomine reisidelt, erinevate kooslustega mängimine ning perele ja sõpradele maitseelamuse pakkumine on olnud tegevused, millest ei tüdine ja mis pakuvad suurimat rõõmu ja naudingut. Olen veendunud, et kehva tujuga ja vastumeelselt toimetades head toitu ei valmista!

Üle 20 aasta töötasin turismialal võttes vastu üha uusi ja uusi väljakutseid. Ühel hetkel toimusid isiklikus elus sündmused, mis tõid kaasa aja ja vajaduse mõtlemaks – mis edasi. Et peres kasvas 5-aastane poeg, sündis otsus teha senises tööelus kannapööre ja jätkata alal mis kõige rohkem huvi ja rahulolu pakub.

Ligi pooleteise aasta jooksul valmistusin põhjalikult selleks, et toidutegemisest, eriti küpsetamisest saaks lisaks hobile minu igapäevane töö: läbisin pagar-kondiitri algõppe Tallinna Teeninduskoolis ja lisaks erinevaid erialaseid koolitusi; töötasin õpipoisina pagarite-kondiitrite kõrval ning küpsetasin sõna otseses mõttes hommikust õhtuni…

2018 aasta septembris alustasin oma väikese pagariettevõttega. Väikeettevõttes tuleb teha kõike, alustades tootearendusest, varustamisest ja raamatupidamisest, lõpetades turunduse ja müügitööga ja sealjuures valmistada müügiks ka kõik tooted. Tööd on lõputult palju ja oma varasemas tööelus ja õpingutes kogutud oskused ja teadmised saan rakendada nüüd oma ettevõtte tegemistesse. Mark Bakery on lühikese aja jooksul saanud hulga häid ja lojaalseid kliente: minu jaoks on täiesti uus kogemus ja suur rõõm anda oma toodetega panus oluliste sündmuste kordaminekusse. Eesmärgiks omaette ei ole niivõrd müük, kui maitseelamuse ja rahulolu pakkumine kliendile.

Samal ajal ettevõtte loomisega alustasin erialaseid õpinguid oma kodusaare Saaremaal: Kuressaare Ametikooli kondiitri kutseõppes. Kirg toidukunsti vastu kasvab jätkuvalt – lõputult palju on õppida ja avastada! Mulle meeldivad klassikalised küpsetised tänapäevases vormis – lihtsad ja puhtad maitsed ja välimus. Otsin ja katsetan parimaid tooraineid, maitseid, millest ise vaimustun ning jagan saadud tulemusi oma klientidega.

“Mulle meeldivad klassikalised küpsetised tänapäevases vormis – lihtsad ja puhtad maitsed ja välimus. Otsin ja katsetan parimaid tooraineid, maitseid, millest ise vaimustun ning jagan saadud tulemusi oma klientidega.”

Minu lemmikud suvemarjad on vaarikad. Beseerull päris vahukoore ja vaarikatega, vaarikakreemiga makroonid, vaarikavahutort tumeda sokolaadi kattega… lihtsalt nii hea! Kevade saabudes on suur rõõm, kui saab kasutada eestimaiseid värskeid marju, ürte ja köögivilju, nendest valmivad kõige maitsvamad road! Minu suur kirg on ka leiva ja saia küpsetamine. Juuretisega valmistatud magushapu täistera rukkileib on absoluutne lemmik, lisan taignasse hulgaliselt seemneid ja pähkleid ja sellest paremat suutäit polegi! Nisujahusaiade hulgas on mitmeid eelistusi: ligi 20 tundi valmiv brioche on hommikusöögilaual kuningannaks ja lausa sulab suus; suvist grillimenüüd ei kujutagi ette ilma ciabattata ja suupistelaua lisandiks sobib suurepäraselt kõbe ja maitseterohke kaua kääritatud baguette.

Eelistan võimalusel kasutada retseptides kohalikke tooraineid. On suur luksus kasutada puhast ja värsket toorainet, korjates või varudes seda ise.  Hindan väga toitu, millel tean kasvamise ja saamise lugu, sellel on hoopis teistsugune maitse, parem!
Saarlasena armastan loomulikult võimalikult palju Saaremaist toorainet kasutada, seda nii oma Rannamõisa kui ka Kuressaare koduköögis toimetades. Eestis on palju väiketootjaid, kellel suurepärased ja väärt tooted. Saaremaal küpsetades või toitu valmistades, eriti kevadest hilissügiseni, on tõeline nauding kogu protsess – alates tooraine varumisest, kus otse metsast, aiast või tootjatelt saab kokku kogutud hea ja värske kraam kuni toidu valmimiseni välja.  No näiteks ei õnnestu mul kusagil mujal nii rikkaliku maitse ja kreemise tekstuuriga keedukreem, kui Saares kohaliku talupidaja kanamunadest ja talupiimast valmistades… Retseptidega töötades pean oluliseks katsetamist ja koostiste täiendamist seni, kuni küpsetis on „omaks“ saanud ja maitselt ning välimuselt suurepärane.

Blogis on kajastatud valik Mark Bakery lemmikretsepte, kus koostise ja vamistamisõpetuse lisaks on kasulikke praktilisi nippe ning põnevat küpsetiste ajaloost või soovitusi serveerimiseks ja lisandite valimiseks.

KONTAKT

Mark Bakery OÜ
Rannamõisa/ Kuressaare
FB: MARK BAKERY
Instagram: @markbakeryeesti

VÕTA ÜHENDUST!